SODININKO PATARIMAI

9 AUKSINIAI PATARIMAI SODININKAMS

Kiekvienas sodininkas, kuris myli savo augalus ir tausoja savo sveikatą, nenaudoja cheminių trąšų ir pesticidų. Šiandien be šių dalykų apsieiti yra praktiškai neįmanoma. Parduotuvėje reikia su žiburiu ieškoti daržovių ir vaisių, kurie būtų užauginti be chemikalų. Siūlome jums sodo kenkėjus iš savo lysvių išguiti ir augimą skatinti ekologiškomis priemonėmis.

1. Jei norite, kad jūsų vaismedis greičiau pražystų, įkalkite į kamieną vinį. Kartais senų obelų žiedai skleidžiasi ilgiau, todėl šį procesą reikia šiek tiek paskatinti. Indijoje sodininkai tą patį padaro su kokoso palmėmis. Ši procedūra yra visiškai nekenksminga medžiams.

2. Jei augalas meta žiedus ir pumpurus, jiems reikia magnio sulfato. Tai yra natūralus mineralas, kuris yra išgaunamas su vandeniu. Rezultatas pamatomas beveik akimirksniu. Ištirpinkite 2 šaukštus sulfato viname litre šilto vandens ir gerai išmaišykite. Purškite augalą kartą per dvi savaites.
3. Geležis yra būtina ne tik žmonėms, bet ir augalams. Jei augalui trūksta geležies, pradeda gelsti jo lapai. Tai paprastai nutinka dėl dirvožemyje susidariusio fosforo pertekliaus. Prieš laistant augalus, į vandenį įdėkite keletą surūdijusių vinių. Tai labai greitai padės išspręsti šią problemą.
4. Grybelį ir panašias ligas geriausiai padeda įveikti soda. 3 litrų šiltame vandenyje ištirpinkite valgomąjį šaukštą sodos. Purškite šiuo tirpalu augalus.
5. Pienas yra labai naudingas augalams. Kai kurios namų šeimininkės švirkščia pieną su švirkštu tiesiai į augalų stiebus. Ir nesigaili. Vandeniu praskiestu pienu galima purkšti šaknis ir lapijos zoną. Tik nepiktnaudžiaukite šiuo purškalu.
6. Varinės monetos užkerta kelią grybeliui. Įkaskite keletą monetų aplink augalą ir varis sunaikins grybelio sporas.
7. Naudokite kolą kaip vabzdžių gaudyklę. Butelį su nedideliu kiekiu gėrimo pakabinkite ant vaismedžių. Šis metodas yra nerekomenduojamas žydėjimo laikotarpiu.
8. Pelenais barstyta dirva yra naudinga auginant šparagus, brokolius, pupeles, burokėlius. Kavos tirščiais galima laistyti dirvožemį, kuriame auga rožės, azalijos, rododendrai.
9. Šis patarimas gali atrodyti juokingas, bet augalai myli muziką. Tyrimai rodo, kad džiazas ir klasikinė muzika teigiamai veikia augalus ir skatina jų augimą. Šis triukas naudojamas net garsiausiuose pasaulio vynuogynuose.


5 INTERNETINIAI PATARIMAI SODININKAMS, KURIAIS PATIKĖJUS LAUKIA VIENA NUOSTOLIAI

1. Darže iškylančių problemų sprendimas pasitelkus valgomąją druską. Druską paprastai rekomenduojama pasitelkti kovai su piktžolėmis ir vabzdžiais kenkėjais, skruzdėlėmis, paprastaisiais kurkliais ir net vapsvomis. Šis patarimais ne tik nepagrįstas, bet netgi akivaizdžiai pavojingas. Dalykas tas, kad pribarsčius ant žemės druskos, dirva tampa druskinga, todėl nunyksta ne tik piktžolės, bet ir visa kita. Po šitokio eksperimento teks nemenkai investuoti ir gerokai paplušėti, kol sugrąžinsite dirvai pirminę būklę. Džiaugtis galėsite nebent tuo atveju, jeigu nebūsite suspėję dar ir kaimynams žalos pridaryti, kitaip veikiausiai tektų ją atlyginti. Neturite pamiršti, kad, tarkim, skruzdėlės druską gali ir po visą sklypą išnešioti.
2. Geriamosios sodos naudojimas vietoj trąšų ir grunto rūgštingumui mažinti. Kalbant apie tręšimą, būtina pasakyti, kad sodoje nėra ničnieko, kas būtų naudinga augalams, o šitai reiškia, kad tręšti soda nėra jokios prasmės. Vis dėlto soda sukelia šarminę reakciją, todėl gali atrodyti, kad suveikia kaip grunto rūgštingumą mažinanti priemonė. Taip, aišku, gali būti, bet sodos tada reikia labai daug, o didelis jos kiekis vis tiek prives prie neigiamų padarinių. Beje, galbūt nuvilsime, bet kaip insekticidas (priemonė nuo kenksmingų vabzdžių) soda taip pat neveikia. Vienintelis jos pliusas nebent tas, kad ji mažiau pakenkia nei druska, tačiau naudos iš jos tikrai jokios.
3. Skalbimo muilo naudojimas dirvos rūgštingumui mažinti. Būtina užsiminti, kad skalbimo muilas sodininkui tikrai praverčia – yra galybė būdų, kaip jį panaudoti. Vis dėlto grunto rūgštingumo jis nesumažina. Nors muilo tirpalas ir sukelia šarminę reakciją, to siekiant jo naudoti nereikėtų. Dirvožemio rūgštingumui reguliuoti puikiausiai tinka dolomitmilčiai.

4. Stiklinių su gira išstatymas sode. Daroma prielaida, kad giros kvapas privilios vaisėdžius vabzdžius ir jie, susigundę gėrimu, jame nuskęs. Deja, iš tikro vabzdžiai nėra tokie kvaili. Jie, žinoma, suskris ir ims suktis aplink girą, tačiau joje nuskęs tiktai tada, jei patys užsiimsite jų skandinimu. O šiaip jau viskas baigsis tuo, kad ne tik jūsų, bet dargi ir kaimynų sodui ims kelti grėsmę daug didesnis šių kenkėjų būrys.

​5. Kiaušinių lukštų kaip apsaugos nuo kurklių ir kurmių naudojimas. Šis patarimas įrašytas paskutinis tik todėl, kad jisai nekelia rimtos grėsmės, tačiau naudos taip pat neatneša. Susmulkintų ir po sklypą išbarstytų kiaušinių lukštų nei kurkliai, nei kurmiai neišsigąs ir dėl to jūsų daržo nepaliks. Šis patarimas nekeltų jokių pavojų, jeigu ne vienas „bet“. Kol žaisite taikydami šį metodą, užuot pasikliovę tuo, kas iš tiesų veiksminga, kurmiai suspės ir pusę sklypo perrausti – ką jau kalbėti apie žalą, kurią atneš kurkliai.


ATBUDIMO LAIKOTARPIS

Visi puikiai suprantame, jog žiemai pasibaigus ateina kitas sezonas. Tai pavasaris, kuris kitaip gali būti vadinamas atbudimo laikotarpiu, tad šiame straipsnyje aptarsime patarimus, kurie galėtų padėti naujojo laikotarpio darbams atlikti.
Pradėkime nuo sodo tvarkymo darbų. Apžiūrėkite krūmų ir medžių šakas, galimas daiktas, jog kai kurios bus nušalusios ar nulūžinėjusios. Tad pats metas šių šakų pašalinimui. Tokiu būdu Jūsų augalai geriau derės pavasarį ir kitus sezonus. Taip pat svarbu pašalinti praėjusių metų lapiją nuo  daugiamečių augalų, nes jie kiek trukdo naujųjų lapelių augimui ir brendimui. Derėtų pasirūpinti ir bendru vaizdu (ne tik augalais). Atkreipkite dėmesį į tvoras bei žiemai lauke paliktas kopėčias, gali būti, jog joms reikia remonto.
Po sutvarkymo galite užsiimti reikiamų medžiagų, sėklų bei įrankių sąrašo sudarymui. Puikiai žinome, jog rutina kiek pabosta, tad jei nusprendėte, kad norite kažko naujo, galite tai pritaikyti ir savo daržui. Išbandykite naujas augalų rūšis. Pavasaris yra puikus metas tiek vienmečių, tiek daugiamečių augalų sodinimui.
Daugėlis turime žaliuosius plotelius (pieveles), kurios po šaltojo metų  laikotarpio būna kiek suniokotos. Jų tvarkymui yra keletas specialių įrankių, kuriuos galite įsigyti artimiausioje sodo prekių parduotuvėje arba pasiskolinti iš kaimyno. O jei reikiamus įrankius turite, derėtų patikrinti ar jų stovis vis dar geras, galbūt reikalingas ašmenų galandymas ar tepalų papildymas. Taip pat, kalbant apie vejos reabilitaciją svarbu paminėti, jog prieš naudojant įvairius įrankius, būtina išrinkti šiukšles, vėjo suneštas šakeles ar po žiemos užsilikusius akmenėlius. Tokiu būdu apsaugosite naudojamus įrankius nuo jų sugadinimo.
Išsirinkę ir įsigiję augalų sėklų žvilgtelėkite į kitą pakuotės pusę. Dažniausiai ten  būna parašyta, kokio rūgštingumo žemė yra reikalinga pasirinktos rūšies augalėliams. Tad prieš sodindami patikrinkite žemės pH. Yra įvairiausių trąšų, kurios padės pasiekti reikiamą lygį.
Tinkamai paruoškite ir patį daržą. Kai tik įšalas paliks žemę pradėkite jos tvarkymą. Pirmiausia išrinkite akmenėlius, šakeles bei kitas žiemos suneštas nuolaužas. Vėliau žemės paviršių padenkite maždaug keturių colių storio komposto sluoksniu ir supūrenkite žemę dešimties- dvylikos colių gylije. Tokiu būdu būsimi augalų namai bus išties praturtinti naudingomis medžiagomis.

Paruošę žemę galite pradėti ir patį sodinimą. Žinoma, ne į lauke paruoštą žemę, o į mažučius vazonėlius, kuriuos laikysite namuose. Geriausiai tam tinka kartoniniai kubo formos vazonėliai, kuriuose pasodinsite norimus augalus. O atšilus temperatūrai užaugintus augalėlius galėsite sodinti į žemę jų neišimdami, nes ekologiškasis kartonas itin greit yra bei nesudaro užtvarų augalo šaknų sistemos didėjimui bei platėjimui. Dažniausiai tokiu būdų yra paruošiami pomidorų, agurkų bei paprikų daigeliai. Kadangi augalas jau būna išdygęs, nereikia laukti, kol jis pradės augti ir taip yra paankstinamas derliaus derėjimo laikas. Taip pat yra pastebėta, jog daigeliai, kurie yra namų viduje, gauna daug daugiau dėmesio, nei lauke augantieji. Tad tai puikus šansas duoti gerą augimo pradžią.


BULVIŲ, POMIDORŲ IR AGURKŲ AUGINIMAS

Bulvės jau nuo senų senovės yra lietuvių nacionalinė daržovė. Sakoma, kad lietuviai prie bulvių priprato tais laikais, kai valgyti nebuvo ko, o bulves auginti buvo ir pigu, ir lengva. Pomidorai ir agurkai taip pat yra labai populiarios daržovės, kone visada naudojamos lietuviškų patiekalų garnyrose ir salotose.

Bet auginti šias daržoves – ne tas pats, kas jas nusipirkti iš parduotuvės. Nors auginti ne tik šias bet ir kitas daržoves užima laiko, o derliaus reikia laukti bent keletą mėnesių, labai daug žmonių pasirenka jas užsiauginti patys. Vieniems tai – savotiškas įprotis ir malonumas, o kitiems – būtinybė valgyti tik pačių užsiaugintą sveiką derlių.

Bet net ir labiausiai patyrę sodininkai gali pasinaudoti žemiau pateiktais patarimais, kurie gali padėti užsiauginti didesnį ar patrauklesnį derlių.

Pirmiausia derėtų atkreipti dėmesį į dirvą, kurioje yra sodinamos šios daržovės. Reikia atkreipti dėmesį ne tik į pačią dirvą, bet ir į jos vietą, nes, tarkime, agurkams yra reikalinga apsauga nuo šaltų vėjų ir geras saulės apšvietimas. Pastarasis, savaime suprantama, reikalingas ir pomidorams, kurie auginami šiltnamiuose. Be to, agurkams reikia ir atitinkamo dirvos pH – jis turi būti ne mažesnis nei 6,5.

Tuomet reikėtų pasidomėti sodinimo ypatumais. Kiekvienas augalas turi skirtingus sodinimo reikalavimus, pradedant sėklų tankumu ir baigiant sodinimo gyliu.

Priešsėliai, gretimai augančios daržovės ar kiti augalai, naudojamos trąšos ir panašūs veiksniai taip pat turi didelę įtaką šių daržovių (su pomidorų išimtimi) augimui. Tai gali įtakoti ne tik bulvių ar agurkų augimą, bet ir derliaus kiekį ir kokybę. Nėra prastesnio jausmo nei kruopščiai prižiūrint savo sodo augalus, negauti norimo kiekio ir norimos kokybės derliaus.

Dar keletas pastebėjimų…

Nepriklausomai nuo savo sode ar darže auginamų daržovių, kiekvienas sodininkas ar daržininkas privalo atkreipti dėmesį į kelis pagrindinius dalykus.

Pirma, daržovės veislė. Skirtingos veislės duoda skirtingų pavidalų, skonių ir kokybių vaisius.

Antra, dirva. Ne visa žemė – vienoda. Vienokia dirva ir tinkamesnė vienokiems augalams, kitokia – kitokiems. Tas pats galioja ir veislėms.

Trečia, sėja ir tręšimas. Kaip ir augalai, taip ir jų veislės reikalauja skirtingo pobūdžio sėjos ir skirtingų trąšų. Pasidomėkite tuo.

Ketvirta, priežiūra. Savo sodo augalų priežiūrai turėtumėte paskirti didžiausią dėmesį, nes tik nuo jos priklausys jūsų derliaus kokybė. Neišpurenta žemė, neįravėtas sodas ar neapskabyti augalai tikrai neleis džiaugtis didžiausiu įmanomu derliumi, net jei sėjos ir tręšimo veiksmus atliksite nepriekaištingai.

Parengta pagal sodininku.info portale pateiktą medžiagą